top of page
  • Yazarın fotoğrafıAybala Karaköse

Zamanı Büken Kadın: COCO Chanel“Moda, sadece elbiselerden oluşmaz. Moda gökyüzünde, moda sokakta, moda düşündüklerimiz ve yaşadıklarımızdır.”

Sadece moda kelimesini sorgulayan değil, aynı zamanda kendi stilini yaratmaya çalışan herkese ilham olan bu sözlerin sahibi: Gabrielle Bonheur Chanel.


Büyük ve ihtişamlı girişini moda dünyasından yapmış olsa da aslında o sadece bir tasarımcı ya da bir stil ikonu değil, bir öncüydü. Kadınların kendilerinden vazgeçtiği ve seslerinin bastırıldığı başka bir dönemde, onlara vücutlarının kendilerine ait olduğunu ve nasıl isterlerse öyle süsleyebileceklerini hatırlattı. Giyinmenin sadece kendini beğendirmek ya da göze hoş gelmek için olmadığını, kendileri için hazırlanabileceklerini öğretti. Daha da önemlisi seslerini keşfetmelerini, bağırmalarını söyledi ve bunu sadece kumaş toplarıyla başardı. Annesi öldükten sonra babası tarafından bırakıldığı yetimhanede ilk defa iğne ve iplikle tanıştı. Muhtemelen bu iki basit cismin hayatını değiştireceğinden habersizdi. Sevgilisi için şarkı söylediği küçük bir kulüpte “Coco” lakabını aldı ve hayatı boyunca Coco Chanel ismini taşıdı.

İki arkadaşının yardımıyla küçük bir mağaza açtı ve şapkalarla moda sektörüne ve cinsiyet kavramlarına merhaba dedi. Giyim sektörüne geçmeye karar verdiğindeyse yaptığı ilk şey, kadınları korselerden kurtarmak olmuştu. İçinde nefes bile alınmayan, her türlü hareket imkanını kısıtlayan metal parçaları... Sırf daha ince bir bel için demir yığınlarına ve kocaman eteklere ihtiyacımız yoktu. Coco bunu fark ettiği gün, sevgilisinin gardırobuna gitti ve bir erkek pantolonu, bir gömlek ve bir kemerle neler yapılabileceğini gösterdi. At binebilmek için anlık ortaya çıkan bu çözüm yolu, bir akıma dönüştü ve pantolon kavramı kadın modasında yerini aldı. Sıra elbiselere gelmişti. Bu kadar uzun ve kabarık olmalarına gerek yoktu, ayrıca siyah elbiseler neden sadece cenazelerle sınırlandırılmıştı? İşte kırılması gereken bir kural daha! Karşınızda ‘küçük siyah elbiseler’! Bir anda her kadının koleksiyonunda bulundurması gereken parçalara dönüşmüştü. Biraz da inci eklendiği anda, başta Audrey Hepburn olmak üzere birçok kadın, bu ikonik görünümü üzerinde taşımaya çoktan gönüllüydü.


Fotoğraf: oggusto.com Audrey Hepburn


Koku duyusu, bir insanı ya da bir anıyı hatırlamakta en güçlü etkendir. Bu cümleyi referans alan Coco bir sonraki adımını belirledi ve “Bir kadının en iyi aksesuarı kokusudur, parfüm kullanmayan bir kadının geleceği yoktur.” dedi. Böylece Chanel No:5 halihazırda varolmayan bir piyasaya sürüldü ve yasemin, mayıs gülü ve sandal ağacı notaları bütün dünyayı kasıp kavurdu. O sıralarda kısa saçı ve bronz teniyle maskülen tarzını tanıtmakta olan Coco, bir efsane olma yolunda ilerliyordu. Tabii ki gelişme yolunda önüne çıkan engeller ve bundan hoşnut olmayan insanlar oldu ama o kimseyi dinlemedi ve tarzından asla vazgeçmedi. 1926 yılında Amerikan Vogue dergisi, Chanel’ in bir tasarımını, altında “İşte Chanel imzalı bir Ford!“ yazısı ile yayımladı. Bu da Chanel’ in Ford gibi bir klasik olma yolunda attığı adımların etkisini gösteriyordu. ‘TIME: Yüzyılın En Önemli 100 Kişisi’ listesindeki tek modacı olmayı başaran Coco Chanel, ona inanmayan insanlara da bu şekilde cevap vermiş oldu.


Coco Chanel Hotel Ritz’de kendi evi olarak dizayn ettiği odasında. Fotoğraf: weebly.com10 Ocak 1971 tarihinde, son bahar koleksiyonunu da hazırladıktan sonra Hotel Ritz’ deki odasında gözlerini yumdu. Zamana meydan okuyan mükemmel tasarımlara sahip bu isim artık sadece bir markayı değil, cinsiyet kalıpları olmadan kendi tarzınızla bir klasik olmayı temsil ediyor. Coco’nun söylediği gibi: 30’unuzda şahane, 40’ınızda büyüleyici ve hayatınızın geri kalanında karşı konulamaz birisi olabilirsiniz ama kendiniz olmaya karar verdiğiniz an güzelleşirsiniz. Moda değişir, sadece stil aynı kalır!
KAYNAKÇA:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Coco_Chanel

https://blog.adgager.com/tag/coco-chanel/

https://listelist.com/coco-chanel-hayati/

http://blog.modapedia.com/unluler/0380-coco-chanelin-hayati.html

https://www.uplifers.com/coco-chanelin-tum-kadinlara-ilham-verecek-sozleri/

https://theworldofcocochanel.weebly.com/

https://www.oggusto.com/moda/markalar-ve-tasarimcilar/chanel-bir-marka-hikayesi

https://tr.pinterest.com/siirmisali/coco-chanel/


51 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page