top of page
  • Yazarın fotoğrafıNeslihan Yüksel

Edremit Körfezi'nde Saklı Bir Mekan: Zeus Altarı

Ege bölgesi, sayısız güzellikte doğa harikasıyla donatılmış ülkemizdeki en güzide bölgelerden biridir. Kış mevsimi ayrı bir güzel ve sakin, yaz mevsimi ise sıcacık ve samimi olur. Bugün biraz Kuzey Ege taraflarından bahsetmek istiyorum. Kuzey Ege olarak nitelendirdiğimiz kısımı aslında İzmir’ in yukarısında kalan bölge olarak ele alabiliriz. Yazın, Güney Ege taraflarında kalan tatil belderi kadar çok kalabalık olmasa da bu bölgenin de kendine has bir kitlesi olduğunu söyleyebilirim. Özellikle Edremit Körfezi son yıllarda insanlar tarafından keşfedilmeye ve kalabalıklaşmaya başladı. Edremit Körfezi insanının sıcaklığıyla olsun, kendi halinde oluşu ve insana huzur veren sakinliğiyle olsun gerçekten Ege Bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.


Edremit Körfezi

Edremit körfezine Çanakkale üzerinden gidiliyorsa önce oksijeniyle meşhur o Kaz Dağları’ nın aşılması gerekir. Virajlı dağ yolları biraz midenize sorun yaratabilir ya da çok yavaş bir hızda seyreden herhangi bir kamyonun arkasına takılıp dakikalarınızı harcayabilirsiniz. Ancak bütün bu çileli dağ yolunun yarattığı tatsızlık, virajlardan birinden dönülüp, körfezin o eşsiz manzarasının size göz kırpmasıyla yok olup gider. Hele bir de şafak vaktinde yolculuk yapıyorsanız o güzel manzara tadından yenmez. Güneşin doğmuş olmasına rağmen uyuyan Ege ayaklarınızın altındadır. Henüz kalkmakta olan sisle beraber denizin üstü sanki cenneten bir parçaymışçasına parlar ve içiniz o an mükemmel bir huzurla dolar.


Adatepe Köyü

Yaz mevsiminde bölge halkı genellikle dışarı çkmayı tercih etmez. Sahiller dolup taşar ya da insanlar evlerinde yakıcı sıcağın geçmesi için vakit geçirirler. Güneş battıktan sonra da cıvıl cıvıl olan sahiller ve çarşı insanın içini enerji ve mutlulukla doldurur. Öğleden sonra ise mutlaka görülmesi gerektiğini düşündüğüm Zeus Altarı’na gitmek için harika bir zamanlama. Küçükkuyu’nun Adatepe Köyü’ nde bulunan bu altar tarihiyle ve manzarasıyla insanı büyüleyecek cinsten bir güzelliğe sahip. Adatepe Köyü’ne kendi aracınızla veya taksiyle ulaşmanız gerekiyor. Altarın bulunduğu yer İda Dağı’nın eteklerinde olduğu için ana yoldan yukarı yürümek çok vakit alabilecek, yorucu ve çılgınca bir seçenek olarak kenarda kalıyor. Köye vardığımızda altara giden yürüyüş yolunun başlangıcına ulaşmış oluyoruz. Yürüyüş yoluna araç girişi yasak olduğu için araçlarımızdan iniyoruz ve tarihi Adatepe Köyü’ ne bakmak için bir fırsatımız oluyor. Burada yerel halkın bölgede bulunan bitkilerden yaptığı doğal dondurmaların tadına bakılmasını tavsiye ederim. Bu noktadan sonra yürüyüş yoluna giriyoruz ve maceramız başlıyor. Her yanı kocaman çam ağaçlarıyla çevrili oldukça geniş bir toprak yolda yürüyoruz. Her tarafta kuşlar cıvıldıyor ve mis gibi çam kokusu oksijenle beraber size mükemmel bir ambiyans sunuyor. Uzun bir yürüyüşün ardından altara ulaşıyoruz. Ancak oldukça yüksek olan altara taş merdivenlerle çıkıyoruz ve Edremit Körfezinin o eşsiz manzarası ayaklarımızın altına seriliyor. Mavi ve yeşilin bütün tonları… Bütün bir körfez: karşıda Ayvalık Adaları, sağ tarafta Midilli Adası’na kadar her yeri görebiliyoruz. İnsan gerçekten burada manzaraya saatlerce bakabileceğine o an kolayca ikna oluyor.


Altar'dan Görünen Körfez Manzarası


Altar'a Çıkan Taş Merdivenler

Altarın üstünde halk arasında Zeus Mağarası olarak bilinen sunağın içinde yaklaşık 3 metre yüksekliğinde bir boşluk ve dibinde de su olan bir su sarnıcı var. Söylentilere ve araştırmalara göre bu altarın asıl yapım amacı tanrılara adaklar adayıp hediyeler sunulması için bir alan yaratmakmış. O zamanlardaki çok tanrılı inanışların bilinen en güçlü tanrısı Zeus’ un simgelediği güç ve rütbe sonucunda bu altara ismi verilmiş. Burada araştırmalar yapan birkaç arkeolog buranın İlyada Destanı’ nda adı geçen Gargaros Tepesi olduğunu düşünüyormuş. Bu gizemli ve büyüleyici yapı hakkındaki efsanelerden biri Zeus’ un Truva Savaşını buradan izlediğidir. Diğer bir efsaneye göre de Zeus, Hera’yı ilk kez burada görmüş ve ona aşkını ilan ettiği yer burası olmuş.

Zeus Altarı

Bütün bu tarihi ve doğal güzelliği bir arada bulunduran, pek kimselerin bilmediği ve sayılı insanın görmeye geldiği bu büyüleyici atmosfere sahip altar Edremit Körfezi’ nde gizli kalmış diğer birçok yapı gibi mutlaka görülmesi gereken yerleden biri. Edremit körfezinde keşfedilecek o kadar çok şey var ki! Sahilleriyle olsun, dağlarında gizli kalmış köyleriyle veya sıcacık yürekli insanlarıyla olsun… Bir gün yolunuz düşerse kesinlik uğramadan geçilmemesi gereken bir yer!


Kaynakça:

https://www.kucukkuyu.com/zeus-altari/15 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page